מציג תוצאות 1 עד 4 מתוך 4

אשכול: בריאות ואיכות החיים

הסמל האישי של Shadow\Evil
    Shadow\Evil Shadow\Evil מנותק מתקדם
    קיבל לייק
    1 פעמים

בריאות ואיכות החיים

נרגילה: העשן התמים שמזיק יותר מסיגריות
    הטרנד הלוהט בקרב בני הנוער, ואפילו בקרב ילדים בכיתה ה', הוא עישון נרגילות בחבורות; ההורים לא מתנגדים, כי התופעה לא נראית להם מזיקה; הם לא יודעים, למשל שבסבב אחד של עישון נרגילה נשאף עשן בכמות זהה לזו שנשאפת מארבע סיגריות לפחות; המומחה לכימיה פרופ' בן עמי סלע מזהיר מפני הנזקים האפשריים, כמו מחלות סרטן, שחפת ופגיעה בכושר הגופני והמיני

כמעט כל הילדים בשכבה של אירית אסקרי, תלמידת כיתה י"א, מעשנים נרגילה. "זה כיף", היא מספרת. "אנחנו מעשנים בקבוצה של 5-10 חברים. נפגשים בדרך כלל בטבע, בזולות על מחלצות, בגנים ציבוריים או בכינרת. הטבק עולה 10-7 שקלים והגחלים 6 שקלים, והכמות הזאת מספיקה לחצי שעת עישון בערך. סיגריות אני לא מעשנת, אבל נרגילה זה כיף וההורים מרשים, כי זה לא ממכר. יש בנים בשכבה שלי שמחליפים את המים בחלב או בוודקה, והכיף לדעתם גדול יותר. אני לא ניסיתי. לי מספיק פעמיים בשבוע סיבוב נרגילה עם החבר'ה בחיק הטבע".

גם עכשיו, בעיצומן של בחינות הבגרות, מוצא מושיקו זערור זמן לעשן נרגילה. "זה התחיל אצלנו בכיתה ט'", הוא משחזר, "בהתחלה בבתים, ואחר כך עברנו למקומות ציבוריים, גנים למשל. האמת היא שעישון נרגילה בכלל לא מדבר אלי, אני גם לא מעשן סיגריות ולא שותה, אבל בגלל הקטע החברתי אני מעשן נרגילה מדי פעם, משהו כמו אחת לשבועיים.

"יש לי חברים שממש מכורים לזה ומעשנים כל יום, לפעמים אפילו כל יום, לפעמים אפילו כל היום. חלק מהם מחליפים את הטבק בעלים אחרים ונעשים מסטולים לגמרי. זה לא מדבר אלי ולא ניסיתי, ואם לא תהיה בסביבה נרגילה זה לא יחסר לי, אבל כל עוד החבר'ה יושבים ומעשנים ומסתלבטים, אז גם אני מצטרף".

מסיבת הבר מצווה של שי נחגגה באולם אירועים מפואר. האטרקציה של הערב היתה אוהל מזרחי גדול עם כל הסממנים הנחוצים: הרצפה כוסתה במחצלות שעליהן פוזרו שרפרפי קש. מלצרים לבושים שרוואל וחובשים תרבוש הגישו לאורחים קפה שחור בספלונים קטנים, בקלאווה, כנאפה ותמרים לחים. על הרצפה ניצבו עשרות נרגילות, מוכנות לעישון, וסביבן הסתודדו הורים וילדיהם.

מספרת שוש, אמו של שי: "כשהציעו לנו את האוהל, הנרגילות בהחלט היו האטרקציה. יש בזה משהו תמים ונעים. זה לעשן, ובעצם לא לקחת לריאות. באוהל התפזר ריח נעים של טבק ועלי פירות. אפילו ילדים בכיתות נמוכות יותר טעמו מהנרגילה. אני לא רואה בזה פסול, ומעדיפה שילדי יעשנו נרגילה מאשר סיגריות, או חס ושלום, סמים".

אריזת הטבק מעוטרת בפירות

עישון נרגילה הוא תופעה מוכרת, אך בשנתיים האחרונות התרחבו ממדיה. עכשיו גם ילדים בכיתות ה', לעיתים באישור הוריהם, מעשנים נרגילות. מחקרים חדשים בנושא מצביעים על התפשטות התופעה וסכנותיה. מסקר שערך בשנת 2002 ד"ר יוסי הראל מאוניברסיטת בר אילן, בשיתוף משרד החינוך, עולים הנתונים הבאים: 37.7% מתלמידי כיתות ו' עד ח', יהודים וערבים, עישנו אי פעם נרגילה. 3% מהתלמידים מעשנים נרגילה לפחות פעם ביום. 14.5% דיווחו שיש להם נרגילה בבית. מדו"ח שערך משרד הבריאות עולה ש 20% מהבנים ו- 9% מהבנות בכיתות י' מעשנים נרגילה לפחות פעם בשבוע.

לקוח מ Ynet
    נערך בפעם האחרונה על ידי Shadow\Evil : 09/02/08 ב 13:32

!*~ שי סבח ~*! !*~ שי סבח ~*! מנותק מתקדם
    קיבל לייק
    0 פעמים
    הכול חרטה ...

^Lny ^Lny מנותק מכשיר עולם
    שם פרטי
    לינוי
    קיבל לייק
    0 פעמים
    וואלה לא יודע :\
    קראתי הכל ויש מצב שכל שאכטה זה כמו 4 סיגריות..
    אני אומר את זה לפי כמות העשן :wink:

danz danz מנותק אחראי קהילה בדימוס
    שם פרטי
    דן
    קיבל לייק
    3 פעמים
    קראתי הכול..
    לא נראה לי שזה כמו 4 סיגיריות

זה נראה לי פי 4 משאכטה של סיגריה..

נושאים דומים

1. החיים במדינת ישראל :(
    על ידי psycho בפורום מה שבראש