כך טען ניצב בדימוס מיקי לוי, שנלחם באירועים חבלניים רבים בתפקידו כמפקד מחוז י-ם. "להחזיר לעבריינים באותה מטבע זו לא הדרך"

"זו לא הדרך – להחזיר לעבריינים באותה המטבע" (לע"מ)
משטרת ישראל סוערת לאחר חשיפת חוליית השוטרים שהחליטה להלחם בכנופית פשע בצפון בדרכיה שלה - דרך הנחת מטעני חבלה מתחת לרכבו של ראש הכנופיה. ניצב לשעבר מיקי לוי, מי שנלחם במשך תקופה ארוכה יום ביומו באירועים חבלניים במחוז ירושלים, מסרב לקבל שהפעילות החבלנית האחרונה מגיעה מבית היוצר של הארגון אותו שירת.

"זו תוצאה של התרופפות כללית בחברה הישראלית". קובע לוי בשיחה עם וואלה! חדשות. הוא אומר כי הוא "לא יכול להבין את התנהגותם של אותם שוטרים". לפי לוי, "אני לא מקבל את הטענה שהמערכת לא סיפקה להם את ההגנה הנדרשת- אז נכון שמדובר באזור בעייתי עם היסטוריה ארוכה וקשה, ולצערי אנחנו מכירים את האירועים האלו מצדם של העבריינים", אולם לוי קובע כי "זו לא הדרך – להחזיר לעבריינים באותה המטבע".

לוי מספר כי "פעם שוטרים פעלו במסגרת החוק". אולם לדבריו, "מה שקרה בצפון הוא סימפטום להתרופפות מערכת החוק במדינה". לוי מאשים לא רק את הנורמות הבעייתיות שנחשפו במשטרה בהקשר הזה, אלא גם את שאר מערכות החוק ובראשם – בתי המשפט ש"מספקים עונשים קלים מדי".

זאב רוזנשטיין כמשל

רוזנשטיין. ילדים ניגשים לבקש חתימה (בוצ'צ'ו)
אולם לפי סברתו של לוי, ירידת הערכים מחלחלת מהדברים הקטנים ביותר אל אלו הגדולים. לוי סבור כי "כמובן שזה גם קשור למערכת החינוך. זאב רוזנשטיין מסתובב ברחובות תל אביב וילדים קטנים מגיעים אליו כדי לבקש חתימה, אנשים מוכרים מגיעים לחתונת ביתו". לדבריו, "הגבולות נפרצו לחלוטין", וחייבים לחנך כי "הדרך להיות גיבור עברייני זו לא הדרך".

"צריכים לשאול היכן חלה ההתרופפות הזו ומה הן התרופות של החברה הישראלית לאותם סימפטומים", קובע לוי. "ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטה – האם זו המשטרה שאנחנו רוצים? אני מגיע מארצות הברית, ראיתי מה ג'וליאני עשה בניו יורק. אבל אין דבר כזה 'יש מאין'- צריך לתת לנושא הזה משקל משמעותי ותוכן".

עם זאת חשוב לו לציין כי "האירוע לא מייצג את כל השוטרים". לדבריו, אסור "שיעשו השלכה מהפרט אל הכלל - מירב השוטרים ממלאים את תפקידם נאמנה ועל פי החוק". לוי מספר שהוא "מכיר את מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ואין לי ספק שהוא יסיק את הלקחים הנדרשים ויבחן איך ניתן לשפר ולהתייעל. אין מקום בחברה דמוקרטית שארגון מסודר ייקח את החוק לידיים ויעשו בו כשלו, אותו ארגון שאמון על שמירת החוק".

קרדיט WALLA.CO.IL