מציג תוצאות 1 עד 3 מתוך 3

אשכול: קורס נהיגה על 911 בבית הספר לנהיגה של פורשה

eylonkenig eylonkenig מנותק ג'וניור
    קיבל לייק
    0 פעמים

קורס נהיגה על 911 בבית הספר לנהיגה של פורשה

טיול בגרמניה. מינכן, באדן-באדן, שטוטגרט, קפיצה לפה, קפיצה לשם... אבל הכל מתגמד ביחס לדבר אחד - קורס נהיגה בבית הספר לנהיגה ספורטיבית של פורשה. חשבתי שלא תתנגדו לקרוא קצת על החוויה שעברתי וההתרשמות שלי מהקורס.

המקום
    המסלול נקרא LuK Driving Center והוא ממוקם בשדה התעופה של העיר באדן-באדן בדרום מזרח גרמניה, על חלק שבעבר שימש כבסיס של חיל האוויר המלכותי הקנדי. זהו מסלול חדש שמשלב בתוכו מסלול מרוצים סטנדרטי ו2 איזורי מים (Skid-Pads) לתרגולי שליטה על הרכב במצבי אחיזה לא מושלמים (בלשון המעטה). המסלול תוכנן ע"י Mr. Tielke שנחשב לאחד הארכיטקטים המובילים בעולם ב"עיצוב" מסלולי מרוצים ועיצב את מרבית מסלולי הפורמולה 1 החדשים.

אחד מההאנגרים שאחסנו את מטוסי חיל האוויר הקנדי שוּמר ושוּפץ לצורך מקום אירוח לתדרוך נהגים, מקום המתנה, הגשת אוכל וכן הלאה. בהחלט נחמד ומעוצב בצורה יפה ו"פורשית" משהו. ה"האנגר" כוסה מצדדים ומעליו בשכבה עבה של אדמה על-מנת לשמור על מזג-אוויר קריר בתוכו למרות החום ששרר בחוץ (איזור ה30 מעלות).

אורך המסלול עצמו היה כ2.8 קילומטר עם רוחב מסלול של בין 8 ל-12 מטרים. המסלול כולל 7 פניות ימינה ו-5 פניות שמאלה (לפי הכיוון בו אנחנו נסענו). זה יותר מסלול "אתגרי" מאשר מסלול מהיר, רובו עובר בין סיבוב לעיקול ויש רק ישורת ארוכה אחת, אבל גם בה אין אפשרות לפתח מהירות גבוהה, במיוחד עם צורת סידור ה"פילונים" בתחילת וסוף היישורת (מעין "שיקיין" בתחילתה ו"שער" בסופה).

לא ממש הסתכלתי על הספידומטר לאורך כל המסלול, אבל רוב המסלול נעשה בהילוך שני, פרט ל"שער" אחד שבו היה רצוי להוריד לראשון ולישורת בה היה אפשרי להגיע לשלישי.

איור של המסלול (נסרק מהחוברת של פורשה ע"י ידיד גרמני שהשתתף בקורס) -

המשתתפים
    כל המשתתפים התחלקו ל-4 קבוצות כאשר בכל קבוצה היו 2 מדריכים. בקבוצה שלנו היו 2 משתתפים אשר לקחו מדריך פרטי-צמוד.
    בחלק מהאימונים הקבוצות התחלקו בתוכן ל-2 קבוצות קטנות עוד יותר עם 4-5 מכוניות, כאשר חלק נוהגים וחלק מסתכלים על מה שהאחרים עושים, ומעלים הערות, הארות ושאלות שהמדריך חיזק/תיקן/ענה.
    לאחר כמה תרגולים כאלה התחלפו הנהגים (על רוב המכוניות היו 2 נהגים) והקבוצה הראשונה הסתכלה בזמן שהשנייה תרגלה.
    מרבית המשתתפים בקורס היו גרמנים, אבל הגיעו גם נהגים מארצות אחרות כמו צרפת, איטליה, שוויץ, לוקסמבורג, ארה"ב, סנגפור, תורכיה - ואנוכי (ואבי) מישראל.
    חלק גדול של המשתתפים, למעלה מ-2/3 לדעתי, הגיעו עם הרכב הפרטי שלהם, בעוד השאר השכירו מכוניות מפורשה, בד"כ לפי הרכב עליו נוהגים בבית או הרכב אותו הם שוקלים לקנות בקרוב.

מכל המכוניות שהשתתפו (והיו לפחות 35-40 מכוניות) רק מכונית אחת ענדה סמל שלא הייתה רשומה עליו המילה "Porsche", והרכב הזה היה אופל ספידסטר. שאר המכוניות כללו את המגוון הרחב (מאוד) של דגמי פורשה - החל בBoxster S, דרך הCayenne S, ה Cayman S ועד ה911 על מגוון גרסאותיה - כולל הGT3 לגרסאותיה הספורטיביות והספורטיביות במיוחד.
    כמו כן, חלק מהמכוניות היו חדשות (אפילו מאוד) וחלקן יותר וותיקות, כך שהיה ניתן לראות על המסלול גם את ה997 Turbo החדשה וגם 993 ותיקה יותר. מרבית המכוניות על המסלול היו מדגם ה-Carrera S/4S.

המדריכים
    כיוון שחולקנו ל4 קבוצות, אני יכול להעיד רק על המדריכים שהיו בקבוצה שלי, וכאמור היו לי 2 מדריכים "ראשיים" בקבוצה ועוד 2 מדריכים פרטיים.
    המדריך הראשי של הקבוצה שלי (בהיותה קבוצת ה"זרים"), היה נשיא חטיבת פורשה שאחראית על האיזורים הבאים: צפון אמריקה, אירופה, המזרח התיכון והמזרח הרחוק - בהחלט אדם בכיר בחברה!
    ה"עוזר מדריך" היה לא אחר מאשר... ונדלין וידקינג, בנו של הCEO (משהו בסגנון של מנכ"ל וחבר הדירקטוריון) של פורשה העולמית, שהציג שליטה מרשימה מאוד על הרכב, במיוחד לבנאדם בגילו (22).
    2 המדריכים הפרטיים היו עובדים אחרים של פורשה, כאשר אחד מהם עבד במחלקת השיווק, והשני, שיצא לנו לדבר איתו ארוכות במהלך ארוחת הערב, עובד בפורשה מזה שנים רבות, במחלקת העיצוב של Porsche. (ד"א, הוא דור שלישי(!) מהמשפחה שעובד בפורשה).

חשוב לציין כי כמעט כל המדריכים בקורס, עובדים בפורשה בתפקידים שונים לחלוטין - וההדרכה של הקורס אינה תפקידם העיקרי בחברה.
    בנוסף לתפקידים המנהלתיים לחלוטין, היו גם כמה מדריכים שתפקידם הוא "בוחני רכב" של פורשה, בין אם זה רכב חדש שירד הרגע מקו הייצור,
    בין אם "פרוטו-טייפ" חדשני שנמצא בניסויים ובין אם לבחון את הרכבים של המתחרות על-מנת לקבל מושג על היתרונות והחסרונות של פורשה בשוק.
    לדעתי זה יפה מאוד שפורשה טורחת להכשיר את העובדים שלה לכזו רמה גבוהה של יכולת נהיגה ושליטה ברכב ולא סתם שוכרת מדריכים על מנת להדריך את הלקוחות. החיבור הזה בין עובדי החברה ללקוחות החברה, לדעתי, יכול לעשות רק טוב לחברה כאשר העובדים עצמה מקבלים פידבק ישירות מהלקוחות.

האימונים
    הקורס כולו התפרס לאורך יומיים, מ-9 בבוקר עד 5 אחה"צ, כל יום חולק ל-2 גם כן - בוקר ואחר-הצהריים.
    ביום הראשון הגענו ב-8 בבוקר ועשינו מעין "CHECK IN": קיבלנו את המפתחות לאוטו ו"תג" עם השם.
    במהלך היום הראשון המסלול חולק ל-4 חלקים, עליהם עברנו 2 בבוקר ו-2 אחר-הצהריים.
    ארבעת החלקים הם:
    1. נסיעה זריזה בין עיקולים וסיבובים ולמידה של איך נכנסים לסיבוב, אייפקס, קווים נכונים וכן הלאה.
      כל זאת ע"י נסיעה אחרי רכב המדריך ואח"כ נסיעה לבד כאשר המדריך מסתכל מבחוץ ומסביר במכשיר הקשר איפה עשית נכון ואיפה כדאי לתקן.
    2. Skid-Pad בצורת כיכר כאשר שם מוסברים ההבדלים בין היגוי-יתר לתת-היגוי, למה ואיך הם נגרמים ואיך להשתלט עליהם.
    3. בלימת חירום במהירויות שונות, כולל שימוש בהיגוי במקרה הצורך.
    4. תרגול של העברות משקל באמצעות סללום פילונים על משטח רטוב.
    היום השני של הקורס גם חולק ל2 חלקים - בוקר ואחה"צ.
    מוקדם בבוקר, לפני שהגיעו המשתתפים, המדריכים הכינו את המסלול כולו לקראת ה-FREE LAPS שלנו.
    בחלק הראשון של היום, המסלול כולו פוצל ל-3 חלקים עליהם עברנו בנפרד עם המדריכים.
    החלק הראשון של העיקולים הקרובים והמהירים, בדומה לסעיף 1 ביום הראשון.
    החלק השני של סיבוב וכניסה לתוך "שער" תוך כדי בלימה חזקה במהלך הסיבוב (על מנת לא לאבד זמן).
    והחלק השלישי של "סללום" בין פילונים, כאשר צד אחד של הפילון רטוב וחלק ואילו השני יבש לחלוטין.

בחלק השני של היום, כל המסלול נפתח וכל פעם עלו למסלול 2 קבוצות משתתפים ועשו הקפות חופשיות מסביב למסלול.

אני חייב לציין שנסיעה אחרי רכב המדריך נותנת הרבה יותר בטחון על המסלול, ומשפרת את הזמנים בצורה משמעותית בהחלט.

הקורס כולו אורגן בצורה מצויינת! הכל תיקתק, בלי עיכובים - פשוט מושלם.
    במהלך הקורס הסתובב על המסלול "רכב מספר 1", שהיה ממש "במקרה" קאיין S לאחר מתיחת הפנים, שחילק "ריענונים" בדמות שתייה קרה ועוגה (גרמנית).

בסיום היום השני נערך מעין "טקס סיום" ובסופו קיבלנו פידבקים אישיים מהמדריכים ותעודת סיום של הקורס

הנהיגה
    הרכב שלנו היה Porsche Carrera 4S, בצבע לבן, שסופקה לנו עפ"י הזמנה הישר מפורשה גרמניה.
    הרכב היה ממש חדש, עם 90 ק"מ "על השעון". החזרנו אותו עם קרוב ל-400.
    סה"כ עשינו על המסלול באיזור ה-300 ק"מ שהתחלקו בערך 60-40 ביני לבין אבי שהשתתף איתי בקורס.
    על הרכבים הורכבו צמיגי PILOT SPORT חדשים לגמרי(!) שעד סוף הקורס חלק נכבד מהם נשאר על האספלט .

עם ה-Carrera 4S על המסלול

זאת הייתה הפעם הראשונה שלי לנהוג על 911, ולנהוג ברכב כזה, בפעם הראשונה, על מסלול מרוצים - לא הדבר הכי "שפוי" לעשות.
    הרכב, מבחינתי, היה פשוט מדהים. האחיזה שלו על המסלול, למרות כמה נסיונות שלי "להתגרות" בו, הייתה פשוט מדהימה.
    לקחתי פניות במהירויות שבחיים לא הייתי חולם שאני אקח ולרכב זה אפילו לא הזיז. אפילו "ציוץ" לא נשמע מהצמיגים.
    היה נדמה לי בחלק מהסיבובים שהרכב פשוט לא מתאמץ. כאילו אני לא מזיז לו והנסיעה הזו היא סתם נסיעה מנהלתית-שגרתית בשבילו.
    אח"כ גם המדריך הראשי שלנו טרח לציין שאנחנו צריכים להיות יותר אגרסיביים כי אנחנו בכלל לא מזיזים לאוטו ולא מנצלים רבע מהיכולות שלו...

אז ניסיתי ללחוץ עליו יותר: ברקסים יותר חזקים ויותר מאוחרים, האצות יותר חזקות ויותר מוקדמות, כניסות לסיבוב בצורה קצת יותר "פרובוקטיבית" וחדה - אבל לא הרגשתי את הרכב מתאמץ יתר על המידה.
    במקרים שבהם רכבים רבים היו נכנסים לתת-היגוי מעצבן או מערכת בקרת יציבות רבות היו מתערבות, ב-911 התחילו בהחלקת זנב קטנה ונגמרו בדחיפה חזקה (מאוד) קדימה.

כמו כן, אני חייב לציין את הברקסים המדהימים של הרכב.
    למרות שתרגלנו הרבה (הרבה הרבה) בלימות חרום, בקו ישר, בסיבוב, עם היגוי, בלי היגוי, במגוון מהירויות (מ-50, דרך 75, ועד ל-130) - הברקסים לא איבדו שום דבר מהיכולת שלהם.
    לא הרגשתי שם דעיכה בבלימות, אפילו שלאחר תרגולי הבלימות חירום הרכב עשה 6 "סשנים" פחות-או-יותר רצופים (דקה עצירה להחלפת נהג) של 15 דקות כל אחד בנהיגה חופשית על המסלול.

לאחר הסיבובים האלה המדריכים עשו סיבובי HOT LAPS על המסלול, בהם לקחו משתתפים בקורס בתור נוסעי "מונית" בכל מגוון רכבי המדריכים שהיו, כולל קאיימן S, קררה 4S, קררה טורבו, וGT3.
    אני לקחתי סיבוב על הGT3 והייתי פשוט בהלם מהמהירות של הרכב הזה והאחיזה שלו על המסלול. המדריך עוד טרח להתנצל לאחר החזרה ל-PITS שהוא לא יכל לנצל את כל היכולת של הרכב בגלל שהצמיגים כבר גמורים.

לסיכום
    אישית מאוד נהנתי מהקורס הזה, וכך גם אבא שלי. היומיים האלו היו פשוט מדהימים.
    שנינו החלטנו שזו הייתה חוויה מדהימה וששנינו הולכים לחזור לשם בשנית - הפעם כל אחד עם רכב משל עצמו, ואולי גם מדריך פרטי.
    אין לי ספק כי הקורס הזה שיפר את יכולותי כנהג ונתן לי כלים להשתמש בהם כאשר אני מגיע למצבי חירום בכביש הציבורי וכאשר אני סתם בוחר ב"נהיגה ספורטיבית" בכבישים נידחים או על מסלולים (שבתקווה ויוקמו בארץ בקרוב).
    מעבר לנהיגה על הפורשה היה נחמד מאוד לפגוש חובבי-פורשה מכל מיני מקומות בעולם, כולל כאלה שיצא לי לדבר איתם זמן-רב לפני זה בפורומים באינטרנט.

והדבר שאני הכי שמח שהצלחתי לעשות - זה להדביק את אבא ב"מחלה" ועכשיו יש עוד מישהו במשפחה שנהנה מנהיגה באוטו

פרטים
    פורשה-גרמניה מפעילה בית ספר לנהיגה שמקיים קורסי נהיגה שונים, לכביש ולשטח, במספר רמות נהיגה שונות.
    הקורס שאני עברתי נקרא Porsche Driving Precision והינו קורס בסיסי המתרגל צורת נהיגה ספורטיבית על המסלול.
    לאחר מעבר הקורס הזה ישנה האפשרות לעבור לקורס הבא לפי הסדר.

עלות של קורס שכזה עומדת על איזור ה-1000 יורו ליום, כאשר במחיר הזה מה שמסופק זה המסלול, המדריכים וקייטרינג.
    רכבים אפשר לשכור ישירות מפורשה או בצורה עצמאית.
    פורשה מציעים את הבוקסטר S, קאיימן S, קאיין S, וקררה 4S להשכרה במחירים שבין 450 ל-500 יורו ליום.

בנוסף על כך, על המשתתף לדאוג לעצמו לסידורי לינה בלילה שלפני הקורס, בין היום הראשון לשני ומומלץ גם ללילה שאחרי הקורס.
    וכמו כן, לדאוג לעצמו להסעות מבית המלון למסלול המרוצים.

קרדית לאתר http://www.motori.co.il

Brave Brave מנותק גורו
    קיבל לייק
    0 פעמים
    יפה יפה אחי חוץ מהלימוד גם זה כיף

Collo Collo מנותק נינג'ה
    קיבל לייק
    0 פעמים
    זייןן איזה חלוםםםםםםםםםםםםםםם

חשבתי אתה מסתלבטט..

נושאים דומים

1. תקפה באקדח חברות של בתה בבית הספר