חוזה כפול: זהבי ופרימו עם תחזית ליגת העל

הליגיונר הראשון שיחזור לישראל, המאמן הראשון שיסיים את דרכו ומי תזכה באליפות? רז זהבי ומשה פרימו עם תחזית חגיגית לפתיחת ליגת העל. חושבים אחרת? הגיבו בתגובות

הקלישאה אומרת שאין כזה דבר שבת בלי כדורגל, ללא התורים בקופות, הנסיעה בכבישי ישראל והפרשיות שיכולות לקרות רק אצלנו. שלושה חודשים בלי ליגה היו קצת יותר מדי בשביל רז זהבי ומשה פרימו, מגישי "5 באוויר", שעקבו בדריכות אחרי הבניה של מועדוני ליגת העל. רגע לפני פתיחתליגת העל, פרשני ערוץ הספורט עם התחזית לעונה שבפתח. מי תהיה האלופה, מי הפלופ, מי המאמן הראשון שיסיים את דרכו ואיך תיראה הטבלה. קבלו את התחזית המלאה של פרימו וזהבי. חושבים אחרת? הגיבו בטוקבקים.

הזוכה באליפות
משה פרימו: מכבי חיפה. עושה רושם שבניגוד לשנים עברו, הקבוצה התחזקה משמעותית כשבחלק השני של העונה הם יקבלו את הישראלי הטוב בארץ (מאור בוזגלו) כשיחד עם קאיו ועומר דמארי הופך את החוד הירוק לקטלני במיוחד. מעבר לזה, שתי הרכישות הישראליות הכי טובות של הקיץ (רמי גרשון וגל אלברמן) שייכות לקבוצה של גיא לוזון. תחושת הבטן שלי היא שהפעם דברים ייראו אחרת מבחינת הירוקים. ההגנה תהיה חזקה יותר, הזרים טובים יותר ועל הקהל כבר אין מה להוסיף, הוא תמיד יהיה שם בשביל הקבוצה והגיע הזמן שייהנה מכדורגל.
רז זהבי: הפועל ב"ש. לקבוצה מבירת הנגב יש את המאמן הטוב ביותר בכדורגל הישראלי, הבעלים הטובה ביותר, האצטדיון הכי ביתי, סגל שחקנים מחובר ואיכותי ולאחר שנתיים נפלאות אני רואה את ב"ש זוכה באליפות נוספת גם אם היא תהיה בשלב הבתים של ליגת האלופות.

בניגוד לעבר כשמכבי ת"א, הפועל ת"א ומכבי חיפה הפסידו את התואר בגלל השתתפות בצ'מפיונס, ב"ש מספיק חזקה, יציבה ושקטה לעשות את זה בפעם השלישית ברציפות. הגדולה של הדרומיים זה השקט בתוך המועדון ושקט, צניעות וקור רוח שווים הרבה מאוד נקודות לאורך העונה בליגת העל.הפעם זה ייראה אחרת? חיפה (יוסי שקל)
ב"ש בעקבות אליפות שלישית ברציפות (אלן שיבר)

מלך השערים
משה פרימו: קאיו. כבר במשחקי גביע הטוטו, אפשר היה לראות שקאיו הוא זר שנותן ערך מוסף. הוא נכנס לקבוצה בה הכל יעבור דרכו, וככזה שניחן בבעיטה טובה מתוך הרחבה ומחוץ אליה, לדעתי הברזילאי יהיה הסמל של העונה החיובית שהולכת לעבור על הירוקים.
רז זהבי: עדן בן בסט. זו הולכת להיות השנה של עדן בן בסט. אני חושב שעדן בן בסט הוא עדיין גולר מוכשר מאוד, למרות שנים פחות טובות. הנוכחות של ניר קלינגר ביחד עם השחרור של שלומי ארבייטמן וחיבור מחודש עם הקהל ישדרגו משמעותית את יכולות ההבקעה של בן בסט, שלבטח יסיים את העונה עם מספר דו ספרתי של כיבושים ולדעתי אף יהיה מלך השערים של ליגת העל. אסור להתעלם מהיכולות של בן בסט בעבר, גם בארץ וגם בנבחרת ישראל, והגיע הזמן שהוא יחזיר עטרה ליושנה.

המאמן הראשון שיסיים את דרכו (מרגע פתיחת העונה)
משה פרימו: ג'ורדי קרויף. לא בגלל שהוא מאמן לא טוב, אלא להפך. בגלל שזו תהיה העונה הראשונה מאז שהגיע לקרית שלום, שהבעלים, מיץ' גולדהאר, לא מאפשר לו יד חופשית. רואים שהשחקנים שההולנדי מביא מגיעים בהשאלות או בהעברה חופשית, כשלמכבי ת"א כבר אין תקציב גדול להביא שחקנים שוברי שוויון. כמובן שקרויף יעזוב בהתאם לתוצאות, אבל לדעתי מה שעשוי לקרות זה שבעקבות מדיניות הרכש שמתעכבת, קרויף עשוי לקום בוקר אחד ולהגיד 'לא מתאים לי'.
רז זהבי: פליקס נעים. מאמן סכנין הוא הראשון שיסיים את תפקידו. למרות שסכנין קבוצה מאוד מוכשרת, אין היום מאמן בכדורגל הישראלי שיכול להיכנס לנעליים של יוסי אבקוסיס ולשחזר את ההצלחה של השנתיים האחרונות. בנוסף, העונה סכנין תשחק לפחות עד דצמבר באצטדיון בעכו ולא בדוחא. לנעים אין רזומה עשיר ומרשים בליגת העל והקהל של סכנין יתקשה לקבל אותו במקרה של חוסר הצלחה. דרגת הסיכון שלו היא מאוד גבוהה, ומה עוד שבעורפו נושפים שני עוזריו, איימן חלאיילה ואלדד שביט שעד העונה היו מאמנים ראשיים, ולפיכך הם לא יהיו עצובים להתקדם שלב אחד בתפקיד.זר מבטיח. קאיו (יוסי שקל)
יאבד סבלנות? קרויף (אלן שיבר)
הקאמבק של בן בסט (יוסי שקל)

הפלופ של העונה
משה פרימו: טינו-סוון סושיץ'. מדובר בשחקן שכמעט ולא שיחק בשנה האחרונה. ג'ורדי קרויף הביא אותו בזכות משחק שהוא הבריק מול מכבי לפני שנה, ולא נראה לי שזה הזר שיוביל את מכבי ת"א לצמרת. אני מניח שהוא יהיה ה'סקאריונה' של העונה הקרובה.
רז זהבי: ז'והאן מרסיאל. לאחר קרלוס קוויאר ואליסון דוס סנטוס, יש ציפייה גדולה מתומאש סיבוק וממרסיאל לרשת בהצלחה את שני הבלמים שהצטיינו בעונה שעברה והובילו את המלאבסים לפלייאוף העליון. הצ'כי הוא לדעתי מניה בטוחה. לא כך באשר למרסיאל. מכבי פ"ת השקיעו בו כ-200 אלף יורו לעונה בחוזה לשנתיים, ולדעתי מדובר בשחקן שלא מתאים מקצועית ובמיוחד מנטאלית ואני רואה אפשרות שכבר בינואר ועוד לפני כן הוא יעזוב את הקבוצה.

הקאמבק של העונה
משה פרימו: עומר דמארי. בגלל הפציעות לא מעט הספידו אותו, אבל דמארי עוד לא אמר את המילה האחרונה. אין לי ספק שבכושר טוב, מדובר עדיין בחלוץ הטוב בארץ, והשנה הוא גם יראה את זה.
רז זהבי: אלירן עטר. מלך השערים של הכדורגל הישראלי בעונת 2012/2013 לא שכח לשחק כדורגל. לאחר שנים פחות טובות ואפילו בעייתיות, אני רואה את אלירן עטר מבצע קאמבק מרשים בעונה הקרובה: כובש, מעורב בשערים ומציל לעצמו את הקריירה. בין אם יעזוב את חיפה או יישאר, עושה לי הרושם שגם אלירן עטר מבין שיותר נמוך הוא כבר לא יכול לרדת.

תגלית העונה
משה פרימו: אביב אברהם ודן גלזר ממכבי נתניה. אומנם מדובר בשחקנים שלא שיחקו בליגת העל מעולם, אבל כבר בליגה הלאומית אפשר היה להתרשם שמדובר בכישרונות שרק צריכים במה. כעת הם מקבלים את חולצת ההרכב הראשון ולדעתי האופי שלהם בשילוב מה שיש להם ברגליים, עשוי לעשות צרות ללא מעט הגנות.
רז זהבי: רוסלן ברסקי מהפועל חיפה ועמרן אלקרנוואי מהפועל עכו. שני שחקנים שמגיעים מהליגה השניה ולדעתי יהפכו להיות דומיננטיים בקבוצות החדשות שלהם. קלינגר ייעצב את ברסקי בצלמו ובדמותו כשחקן עיקש, נחוש, אגרסיבי ויעיל, ואילו אלקרנוואי יקבל במה בעכו שבנויה על שחקנים צעירים ומוכשרים.לא יביא את הבשורה. סושיץ' (אלן שיבר)
שובו של דמארי (אלן שיבר)
יותר נמוך מזה הוא לא יכול לחזור, עטר (אלן שיבר)

היורדות לליגה הלאומית
משה פרימו: מ.ס אשדוד והפועל עכו.
אשדוד גם כך פתחה את העונה בצורה לא טובה ועם סגל חסר. המאמן רן בן שמעון עזב ולא רק שהם לא התחזקו, הם גם איבדו את הבלם הישראלי הכי טוב בליגה (חאתם עבד אלחמיד). יהיה קשה בזמן הקצר להעמיד קבוצה חזקה ולהביא זרים טובים. בנוסף, אין לה קבוצה עם קהל תומך שיוכל להביא נקודות. לכן אני חושב שהיא תהיה אחת מהיורדות.

לגבי עכו, מי כמו שלומי דורה, שהדריך את נתניה בעונת הירידה, יוכל להעיד שההצלחה בגביע הטוטו היא משקרת. עכו ניצלה בגביע הטוטו קבוצות שלא היו מוכנות, אולם בליגה הסגל הזה, בתוספת אי הוודאות הניהולית, צפויה להסתיים בירידת ליגה.
רז זהבי: מ.ס אשדוד והפועל עכו. מועדון ספורט אשדוד הייתה בנויה במהלך תקופת ההכנה על שני כוכבים: גדי קינדה וחאתם עבד אלחמיד. עכשיו, כשהבלם עזב, הדרומיים נותרו למעשה רק עם ניר ברדע כבלם וזאת מעבר לחסרון בולט של קשר אחורי וחלוץ איכותי נוסף לסגל. לא בטוח בכלל שעטר את בן זקן יצליחו לאתר שחקני חיזוק ראויים בחודשים הקרובים. השנים האחרונות בליגת העל לא האירו פנים לעטר, והעונה פשוט יש לו קבוצה לא מספיק טובה.

הפועל עכו סובלת ממנגנון בלתי נגמר של הרס עצמי. הבעיות הניהוליות, השחקנים חסרי הניסיון, התלות ברשות המקומית ומשבר האמון שנוצר בין הקהל לקבוצה יפגע בעכו ויקשה עליה לשריין מקום בחוף מבטחים.

הליגיונר הראשון שיחזור לישראל
משה פרימו: בן רייכרט. העונה עוד לא נפתחה, וכבר אפשר לראות שאקס הפועל ת"א מתקשה להשתלב בבלגיה. לדעתי לרייכרט לא תהיה ברירה אלא לחזור לישראל מוקדם משתכנן.
רז זהבי: אור אינברום. לדעתי, הכישרון של מ.ס אשדוד היה צריך עוד שנה בכדורגל הישראלי ואז לצאת לאירופה. המקרה שלו דומה בדיוק למקרה של חברו לקבוצה לשעבר, חאתם עבד אלחמיד, שגם יצא לגנט, חזר לאשדוד בהשאלה, שרכשה אותו בהמשך ועכשיו נמכר בסכום גבוה. אני רואה את אינברום מסיים את העונה באחת מהקבוצות הגדולות בישראל.

הוא לא יסכים לשבת על הספסל לאורך זמן בבלגיה, הוא מסוג השחקנים שחייבים דקות משחק, ולכן הוא לא יעמוד מנטאלית בספסול מתמשך והקפאה. מה עוד, מצבה של גנט בפתיחת העונה גרוע, מעמדו של המאמן מעורער, ומדובר באותו מאמן שצירף אותו, כשפיטוריו עשויים לדרדר את מעמדו של הליגיונר.

העולות מהליגה הלאומית
משה פרימו: הפועל ת"א והפועל פ"ת. בסה"כ יש ארבע מועמדות לעלייה לפי ראות עיני. אני מהמר על הפועל ת"א והפועל פ"ת כי יש להן את הסגלים הטובים ביותר, וזאת בהנחה שהמלאבסים יעבירו את הסגל הקיים בבקרה, כי אחרת אין להם סיכוי. גם הפועל ר"ג והפועל קטמון עשויות לעשות להפתיע בליגה שכבר מזמן הוכיחה שהכל בה יכול לקרות.
רז זהבי: הפועל ת"א והפועל פתח תקווה. האדומים עם הסגל שלה, ובמיוחד עם הקהל, תבטיח את העלייה שבעה מחזורים לסיום העונה. עם תקציב של 15 מיליון שקלים הפועל ת"א אמורה לשייט לליגת העל והיא הקבוצה היחידה שגם יכולה להרשות לעצמה להתחזק משמעותית בינואר ולצרף עוד שחקנים.

הפועל פתח תקווה בנתה השנה קבוצה חזקה יותר מזו של הפועל ת"א. עם שחקנים מנוסים ועם עבר מרשים גם בליגת העל. יחד עם זאת, הבעיות הניהוליות והמשברים הפיננסיים שרודפים את המלאבסים בשנים האחרונות עלולים להפריע למערכת המקצועית. האויבת הגודלה ביותר של הפועל פ"ת היא הפועל פ"ת עצמה. במידה שהקבוצה מאם המושבות תתקשה פיננסית, הפועל קטמון היא זו שתהיה העולה השניה בנוסף להפועל ת"א.

מחזיקת הגביע
משה פרימו: בית"ר ירושלים.
רז זהבי: מכבי ת"א.

**קרדיט לSPORT5**