פרשת וישלח- אל ייאוש!(מתוך "ומתוק האור "- של הרב לוינשטיין שליט"א)

ויאבק איש עמו עד עלות השחר (לב, כה)

ויאבק איש... יפרשו רבותינו ז"ל שהוא שרו של עשו (רש"י)

המאבק של יעקב עם שרו של עשו מעולם לא פסק, אלא מופיע בדמותו של היצר הרע הנאבק עמנו בתוך לבנו, ומנסה ללא הרף להכריע את המערכה לטובתו.
ר' חנוך ילר הביא בשמו של האדמו"ר מאשלג את המעשה הבא המתאר את המלחמה התמידית שאינה שוקטת לרגע:
אחד מראשי הישיבות נהג לנסוע מפעם לפעם לחו"ל על מנת לגיס כספים לטובת ישיבתו. באחד הימים שם פעמיו לגביר עשיר, אשר התגורר בקומה העשירית של בנין גדול. ראש הישיבה נמנע משימוש במעלית שבבנין, וטיפס ברגליו את כל עשר הקומות. משהגיע לבית הגביר, הודיע לו זה האחרון כי הוא סיים לחלק את מעשר הכספים שלו באותה שנה...
ראש הישיבה ירד בפחי נפש. כעבור שנה, בהגיעו לסיבוב האיסוף הקבוע שלו, שוב הלך לביתו של גביר זה, שוב טיפס רגלית עד הקומה העשירית ושוב, לצערו, שמע את התשובה מפי הגביר אשר טען כי הוא סיים לחלק את כל מעשרותיו...
בשנה הבאה חזר המעשה על עצמו, וכך גם בשנה שלאחר מכן, ובזו שלאחריה... כך במשך שבע שנים תמימות.
בשנה השביעית, כאשר הבחין בו הגביר מטפס במעלה המדרגות, ונכנס לתוך ביתו קצר נשימה ואדום ממאמץ, אמר לו: "תמהני עליך, כבוד הרב, לשם מה עלית שוב? וכי אינך מבין שאינני רוצה לתת לך?"
"יודע אתה לשם מה עליתי" – השיב לו הרב – משום שאינך הראשון שאומר לי דברים אלו היום... כאשר הייתי למטה אמר לי היצר הרע: למה אתה עולה? הוא הרי לא נותן"...
"ומדוע עלית בכל זאת?"המשיך הגביר וחקר.
"משום שעניתי לו שלמדתי ממנו" – נענה הרב ואמר – "הלא גם לפני שנתיים ושלוש שנים הוא טרח לבוא ולשאול אותי מפני מה אני עולה, ואף על פי כן עליתי! ובכל זאת הוא שב והגיע אלי גם השנה... אמרתי לו: אם אתה אינך מתייאש, גם אני אינני מתייאש, וטרחתי ועליתי!"...

"אלמלא משמרין ישראל שתי שבתות כהלכתן מיד נגאלים"
(תלמוד בבלי, שבת קיח, ע"א.).

שבת שלום לכל עם ישראל