כיצד לבחור אומנות לחימה?
אומנות לחימה היא שם כולל למגוון סגנונות ופילוסופיות שמטרתן לשפר את הגוף, הנפש והחיבור ביניהם ובכך לאפשר למתאמן להתמודד טוב יותר לא רק כנגד התקפות פיזיות, אלא עם כלל המצבים עמם אנו מתמודדים בחיי היום יום. כל אומנות לחימה מאמצת "שביל" מעט שונה בדרך למטרה המשותפת, אחת תדגיש אימון פיזי מפרך על מנת להכשיר את הגוף לבצע את הטכניקות המאתגרות גופנית בעוד שאחרת תדגיש עבודה עדינה של יציבות ותנועות קטנות הדורשות "תחושה" של היריב ותעדיף אימון פנימי ורגוע על פני האימון הפיזי.
טוב, אז יש אומנויות לחימה רבות ומגוונות אבל איך אפשר לדעת איזו מהן מתאימה לי?
על פניו נראה שהעניין פשוט, כל מה שצריך לעשות הוא לגלוש קצת ברשת לקרוא על אומנויות הלחימה השונות לבחור את זו שמתאימה ביותר, לבדוק היכן מתאמנים ולהתחיל. לעתים העניין באמת פשוט מאוד אבל לרוב יש צורך למצוא את שביל הזהב בין מספר גורמים כמו סגנון אומנות הלחימה, המורה ודרך הלימוד שלו, הרכב האנשים המתאמנים, מקום האימון אילוצי לוחות זמנים ועוד.
כמובן שאין אפשרות להקיף את כל הנושא, אך במאמר זה אעלה מספר נקודות ועצות שיכולות לעזור בבחירת אומנות הלחימה. אני מקווה שבפורטל ג'י-בודו יצטברו ידע והפניות שישרתו את הנושא הרחב של מציאת אומנות לחימה מתאימה.
מהי מטרת האימון שלי?

מה אני מצפה מאומנות הלחימה או מדוע החלטתי להתאמן? זו השאלה שממנה יש להתחיל. אם המטרה היא להגנה עצמית מיידית או אימון פיזי שמאתגר יותר מסתם תרגילי כושר, סביר להניח שלא תמצאו זאת באומנות לחימה "רכה" המדגישה את הפנימיות כמו טאי-צ'י לדוגמא. במקרה זה עדיף להתאמן באומנות לחימה "קשה" יותר ויישומית יותר כמו קרב מגע, ג'יו-ג'יטסו, סגנונות מסוימים של קראטה ועוד.
כדאי כמובן להתחיל להתאמן בסגנון שיעניין וירתק מתחילת האימונים מאשר להתאמן בחוסר חשק ולצפות שהשינוי יתרחש מתישהו. לבסוף הוא יתרחש, אך במקרה זה לא בטוח שתתאמנו מספיק זמן על מנת לחוות אותו.

דרישות גופניות של אומנויות הלחימה השונות

אומנויות לחימה מן הסתם, דורשות פעילות פיזית רבה שלעיתים לא מיטיבה עם כל המתאמנים. אם המטרה היא לשפר את הכשירות הגופנית באופן מיידי ו"להרגיש" את השרירים בסוף האימון כדאי לבחור אומנות לחימה דינאמית. חלק מאומנויות הלחימה דורשות גמישות גבוהה ביותר ומתאמנים שאינם גמישים באופן טבעי ואינם נהנים מהמתיחות המתמשכות, יסבלו באימון כזה ואף יתכן שיזיקו לעצמם בעקבות ביצוע טכניקות מסוימות בצורה לקויה. אומנויות לחימה מסוימות דוגלות בחישול המתאמן ע"י אימון מאתגר והתמודדות עם כוח הסבל. אם אינכם נהנים מכך וסובלים עד כדי כך שלא תרצו להתאמן יותר בזמן הקרוב כנראה שנפלה טעות בבחירת הסגנון. אם הנכם בעלי מגבלת כושר, גמישות ורצון לאתגר גופני סביר להניח שתעדיפו אומנות לחימה רכה דוגמת טאי-צ'י, אייקידו וכד'.