מציג תוצאות 1 עד 3 מתוך 3

אשכול: התעלומה

Orixd Orixd מנותק עתיק
    שם פרטי
    אור
    קיבל לייק
    3 פעמים

התעלומה

מעשה ביהודי חסיד שהיה חי בגולה, יהודי מבוגר עם זקן ארוך. בסוף ימיו, לעת זקנתו, הוא החליט לעלות לארץ ישראל. הוא עלה לארץ ביחד עם הנכד שלו, שהביא עִמו לארץ גם את בניו. המצב הכלכלי ששרר בארץ באותה תקופה היה קשה ביותר, היהודים בארץ היו תלויים בתרומות מחו"ל, והאנשים בקושי היו אוכלים. אבל הנכד ובניו לא דאגו לגבי פרנסתם, מפני שהם ידעו שלאותו חסיד, הסבא, היה סכום כסף גדול שהביא איתו מארץ מולדתו, והם סמכו על זה.‎

כשהם באו לארץ הם החליטו לגור בטבריה, כיוון שהיו שם קהילות חסידיות. החסיד קנה בית גדול. בחלק אחד מהבית הוא התגורר, ובחלק השני התגוררו נכדו וניניו. והוא דאג לפרנסתם, וכל מחסורם היה עליו, ולא היתה להם שום דאגה מבחינה כלכלית. וכל תושבי טבריה אהבו אותו. ‎

באחד הימים הוא נפטר, תושבי טבריה עשו לו הלוויה בכבוד גדול, כולם ליוו אותו, והוא הובא לקבורה. לאחר סיום השבעה, הנכד ובניו התחילו לחפש היכן נמצא הכסף. הם ידעו שהוא הביא עמו סכום כסף גדול, והם ממש הפכו את הבית אבן על אבן, אבל הם לא הצליחו למצוא את הכסף. הם ניסו שוב ושוב, לא השאירו פינה שלא חיפשו בה, אבל כסף - אַיִן. הם נשברו נפשית, הם לא ידעו כיצד הם יחיו מעכשיו, כי כאמור המצב הכלכלי בארץ גרם לכך שהיה קשה מאוד לחיות שם, והם עלו לארץ רק על סמך זה שהסבא היה עשיר. הם אהבו אותו, והוא אהב אותם, אבל אף פעם הם לא דיברו על הכסף. הוא לא דיבר איתם עליו, והם חששו לדבר איתו על הנושא הזה, כדי שלא יחשוב, חלילה, שהם רוצים שהוא ימות, ומחכים לרשת אותו.‎

מה עשו? היה בטבריה רבי משה גַלִירְס, תלמיד חכם ענק, בעל חכמה גדולה ביותר. הנכד הלך אליו, והסביר לו את העניין, שהוא ובניו עלו לארץ רק כי הם סמכו על הכסף של הסבא, שנפטר באופן פתאומי, ולמרות שהם חיפשו בכל הבית, וחזרו וחיפשו, הם לא הצליחו למצוא את הכסף. אמר לו הנכד: "אולי כבוד הרב יכול לעזור ולייעץ לי מה לעשות". ‎

הרב חשב בכובד ראש, ואחר כך אמר לו את מאמר חז"ל, ש"אדם עשוי למשמש בכיסו בכל שעה ושעה", כלומר, אדם שיש לו כסף או אבן יקרה בכיס, אז תמיד הוא בודק אם הכסף נמצא. "אם כן", הוא אמר לו, "גם כשלאדם יש בבית סכום כסף גדול, ודאי הוא הולך לבדוק בכל שעה ושעה אם הכסף נמצא, או לא". לכן שאל הרב: "האם ראית שאולי הסבא היה נוגע במשהו בבית באופן תמידי?". הנכד התחיל לחשוב, והתאמץ מאוד לזכור. בסופו של דבר, אמר הנכד: "אני לא זוכר שום דבר כזה. אני יודע רק שהוא היה מתעסק עם התכריכים שלו הרבה. כל פעם הוא היה הולך לתכריכים שלו, אותם תכריכים שקברו אותו בהם, ובדק אותם. הבנתי שהוא נוגע בתכריכים כדי לזכור את יום המיתה, כדי לעשות תשובה". אבל הרב חשב אחרת. הרב אמר לנכד: "כנראה סבא שלך שם את הכסף שלו בתוך התכריכים". הנכד שמע את הדברים הללו והם גרמו לו צער: "מה, עד כדי כך?! סבי רצה למות ביחד עם הכסף?! עשה כיס בתכריכים כדי שיקברו אותו יחד עם הכסף?! איזה מין דבר זה?!". הנכד הרגיש מאוד לא טוב עם האפשרות שכך הסבא החביא את הכסף, ולא אמר להם כלום. ‎

על כל פנים, התעוררה בעיה הלכתית, מפני שזה לא דבר פשוט עפ"י ההלכה לפתוח את הקבר, והרב, שהיה גאון עצום, התחיל לחפש פתח בהלכה כדי לפתוח את הקבר. לאחר זמן, אמר הרב לנכד: "הכסף נמצא שם ללא ספק. עכשיו, אתם אהבתם את הסבא, וגם הוא אהב אתכם, ולכן בוודאי הוא לא היה נותן את הכסף לאדם זר. שנית, החיים שלכם תלויים בכסף הזה, וגם יש לכם תינוקות במשפחה, והחיים של התינוקות גם הם תלויים בכסף הזה. כיוון שיש כאן שאלה של חיים, וכיוון שגם הסבא היה רוצה את טובתכם, ובוודאי עכשיו כשהוא מונח בקבר הוא רואה שהכסף לא מועיל לו, אז ללא ספק הוא מסכים שיפתחו את הקבר, ולכן עפ"י ההלכה יהיה אפשר לפתוח את הקבר". ‎

הרב אמר לנכד שאת הקבר הם יפתחו למחרת לקראת ערב, ולא ביום, כדי שלא למשוך תשומת לב גדולה, כדי שלא יתחילו לשאול בכל טבריה מדוע פתחו את הקבר. הוא אמר לנכד שהוא מתכוון להשלים מניין עם עוד שמונה אנשים שהוא סומך עליהם שלא יספרו, חלקם מהחברה קדישא וחלקם יראי שמים שהוא מכיר באופן אישי.‎

אם כן, הם הביאו את שמונת האנשים הללו, שניים מהם התפללו תפילות מיוחדות, והם הגיעו בשעות הערב אל בית הקברות עם לפידים שיאירו להם את המקום. חלק מהאנשים החזיקו את הלפידים, וחלק חפרו, והם חיכו על יד הקבר, ובסופו של דבר הם פתחו את הקבר, וכולם הזדעזעו ונכנסו להלם! ‎

אנשי החברה קדישא שהיו שם הכירו הרבה סיפורים נוראים שהיו בבתי קברות, אבל בכל זאת, גם הם נכנסו להלם: רק לפני שבוע ימים הם קברו את הסבא, אבל כשפתחו את הקבר הם ראו שם בן אדם אחר לגמרי! הם ראו אדם עם הדרת פנים, וזקן מהודר. הם עוד לא הספיקו להתאושש מההלם, ואדם אחד מהקבוצה צעק צעקה נוראה ומזעזעת, עד שכמעט הנשמה שלהם פרחה. הם הסתכלו עליו בבהלה, ושאלו אותו: "מה קרה?". הוא אמר להם: "אתם יודעים מי זה?! זה מורי ורבי, שגר בפולין!". ‎

הם לא הבינו, והוא סיפר להם: "לפני שעליתי לארץ, גרתי בעיירה בפולין, האדם שקבור כאן זה הרב של העיירה שלי, צדיק יסוד עולם. איך הוא הגיע לכאן?!". הרב חקר את אותו האדם שסיפר זאת, והבין שאכן הדברים אמיתיים, ואותו אדם באמת מכיר את האדם הקבור. אותו אדם עזב את העיירה בפולין לפני שש שנים ועלה לארץ, ובזמנו הרב היה עדיין חי, והוא טוען שזה הוא. אף אחד לא מבין איך הוא הגיע לכאן, ואף אחד לא מבין לאן נעלם הסבא. בקיצור, תעלומה.‎

על כל פנים, בינתיים הם כיסו את הקבר בחזרה, ועזבו את המקום. במשך כל הלילה חשב הרב מה לעשות. למחרת הוא קרא לנכד והורה לו:‎ ‏"תיסע לאותה עיירה בפולין, שאותו אדם סיפר עליה". הרב נתן לו כסף, כי הוא ידע שאין לו כסף, והוא שלח בידו מכתב לפרנסי הקהילה שם. במכתב הוא הסביר את כל הסיפור, והוסיף: "אני מבקש מכם ללכת עם הנכד הזה שבא אליכם עם המכתב, ולפתוח את הקבר של הרב שלכם". הנכד קיבל את הכסף לנסיעה ואת המכתב, ונסע לפולין.‎

כשהנכד הגיע לעיירה בפולין, ודיבר עם פרנסי הקהילה, התברר שבאמת הרב שלהם נפטר. הנכד שאל מתי הוא נפטר, והסתבר שהוא נפטר בדיוק באותו יום שהסבא נפטר. הנכד הזדעזע. הוא נתן להם את המכתב. הם קראו את המכתב, אבל סירבו לפתוח את הקבר. הרב שלהם היה רב צדיק, ולא רצו לפגוע במנוחה שלו ובכבוד שלו, ולפתוח את הקבר. על כל פנים, מצד שני הם ראו שזה מכתב שכתב הרב של טבריה, שהיה גאון עצום, וגם הנכד שהוא בן תורה מעיד שפתחו את הקבר והוא ראה את הדברים במו עיניו. בסופו של דבר הם הלכו להתייעץ עם רב מקובל גדול, והוא הורה להם לפתוח את הקבר.‎

הם לקחו עשרה אנשים, והתכוננו לפתוח את הקבר של הרב הצדיק. הם עשו תשובה לפני כן, קראו תהילים, ביקשו מחילה וכו'. אח"כ הם באו ביחד עם הנכד אל הקבר, והתחילו לפתוח את הקבר. פתאום הנכד הזדעזע וצעק צעקה גדולה, וכמעט נפל: סבא שלו בתוך הקבר!‎ ‏כל האנשים שהיו שם קיבלו מורא נורא, ולא הבינו איפה הרב שלהם. הם התחילו להבין שבשמים אין כזו אפשרות שאדם ייקבר היכן שירצה. ‎

כשהם ראו שהאדם הקבור הוא אכן הסבא, הם לא התמהמהו, הם בדקו את התכריכים שלו וראו שהיה שם באמת כיס תפור, ובתוכו היה סכום כסף גדול. הם סגרו את הקבר, ונתנו לנכד את הכסף.‎

כשהנכד חזר בחזרה הוא סיפר את כל הסיפור לרב. הרב אמר: "חז"ל אומרים שמשמיים לוקחים אדם שהוא ראוי להיקבר בארץ ישראל, ואדם שהוא לא ראוי - לוקחים אותו לחו"ל". ‎

עד כאן הסיפור.‎

פעם מישהו בא לאדמו"ר צדיק גדול בחו"ל, שהיו עומדים אצלו בתור כדי לקבל ברכות. הם היו מעבירים פתקים לרב עם הברכות שהם היו מבקשים ממנו, אז גם הוא נתן פתק לרב, ושם לב שאחרי שהרב קרא את בקשתו האדמו"ר שמח. הוא פנה אליו: "כבודו, מחילה שאני שואל, אבל מדוע הרב שמח בפתק שלי יותר מאחרים?". ענה לו האדמו"ר: "כולם ביקשו ממני כסף, פרנסה, גשמיות. אתה היחיד שביקשת דבר רוחני שתזכה לעלות לארץ ישראל, כדי להתחזק שם ביראת שמים, לכן אני שמח". אותו אדמו"ר היה אדם גדול שבקושי היה מדבר עם אנשים, וכשהוא ענה לאותו אדם, אז הוא קיבל אומץ ואמר לו: "אם הרב כל כך שמח, אז מדוע הרב לא עולה בעצמו לארץ ישראל?". ענה לו האדמו"ר: "כתוב, שאם אדם הוא צדיק, אז אפילו אם הוא יקבר בחו"ל, אחרי הפטירה המלאכים מעבירים אותו לארץ ישראל". האדם ראה שהרב כבר מדבר איתו, אז הוא העיז להמשיך: "כבודו, אמנם נכון שמעבירים את הצדיקים, אבל לא כדאי שכבודו, בגלל כמה פרוטות, לא יעלה לארץ ישראל, ויטריח את המלאכים. בשביל מה להטריח את המלאכים?". ענה לו האדמו"ר: "אני לא דואג על זה", אותו אדם שאל מדוע, וענה לו האדמו"ר: "המלאכים שיחזירו אותך מארץ ישראל לחו"ל, יקחו אותי בדרכם לארץ ישראל"...

הסמל האישי של Sleeping Owl
    Sleeping Owl Sleeping Owl מנותק ותיק
    שם פרטי
    סימה
    קיבל לייק
    41 פעמים
    איזה יפההההההההההההה!!!! D= זה קרה באמת?!..

הסמל האישי של iDunk
    iDunk iDunk מנותק מעצב
    שם פרטי
    קיבל לייק
    187 פעמים
    ממממממממממזזזזזזזזההההההההההההה ???!!!
    אמיתי ????????
    עם כן אז וואוווו !!!!

eXTReMe Tracker