דולפין הוא שם כולל לקבוצה פרפילטית (לא טקסונומית) למספר יונקים ימיים מסדרת הלווייתנאים:

מרבית המינים החברים במשפחת הדולפיניים. חלק מהמינים במשפחה זו אינם נקראים בשמם העממי "דולפינים". דוגמה לכך היא הלווייתן הקטלן והעבשן הקטלני.
על-משפחת דולפיני נהרות, הכוללת את המשפחות: איניים, נהרתניים, ליפוטיים ופונטופוריים.
שמם של הדולפינים בא מהמילה היוונית הקדומה "δελφίς" ("דלפיס"), שמשמעותה "עם רחם" דהיינו: 'דג' עם רחם.

הדולפינים הם יונקים ימיים השייכים לסדרת ‏הלווייתנאים (‏Cetacea‏), המתחלקת לשניים: לווייתני המזיפות ו‏לווייתני השיניים. הדולפינים מחולקים למספר ‏משפחות. כ-50 מיני דולפינים חיים בעולם, רובם ‏באוקיינוסים ומיעוטם במים מתוקים; לכולם שיניים ‏קטנות וזהות שמספרן יכול להגיע ל-200. אורכם של ‏רוב מיני הדולפינים מגיע לכשני מטרים, כאשר הזכרים ‏ארוכים בכ-10% מהנקבות. בטבע הדולפינים הם טורפים; דולפינים החיים בשבי יכולים ‏להתרגל למזון אחר. מזונם העיקרי הוא דגים, בעיקר ‏מליחים, מקרל וסרדינים. ישנם אף מינים הצדים ‏תמנונים.

משקלם של רוב המינים הוא בין 50 ל-200 ק"ג. מבחינה אבולוציונית הדולפינים התפתחו לראשונה לפני כעשר מיליון שנים בתקופת המיוקן. הדולפינים חיים בלהקות ונחשבים לאחת החיות האינטליגנטיות ביותר בטבע, בעלי יכולת למידה, ונצפו מפתחים שיטות ציד מיוחדות שיש בהן דגש על עבודת צוות. היחס בין משקל המוח למשקל הגוף אצל הדולפינים הוא מהגבוהים בעולם החי. על הקשר בין בני אדם לדולפינים דובר רבות. הדולפין נחשב לחיה ידידותית לאדם. האמריקאים אף עשו שימוש ביכולות הדולפינים על מנת להטמין מכשירי ריגול ומוקשים ימיים (תוכנית היונקים הימיים של חיל הים האמריקני). הדולפינים אינם מונוגמיים, כלומר נקבה עשויה להזדווג עם כמה זכרים. דולפינים נראו כשהם עוזרים לדולפינים פצועים ואפילו לדולפינים מתים. נקבות הדולפין עוזרות אחת לשנייה בגידול הצאצאים ובהדרכתם.

מיקרופונים תת-מימיים קלטו מגוון צלילים שמשמיעים דולפינים. הם נוקשים בלסתותיהם לאות אזהרה, מייבבים כדי למשוך את תשומת לבה של דולפינה יפהפייה, ומשמיעים צלילי "קליק" שונים. באמצעות ה"קליקים" הדולפינים מנווטים את דרכם ומוצאים מזון במים, בהם הראות לא טובה. גופים הנמצאים במים מחזירים את הדי ה"קליקים", וכך יודעים הדולפינים באיזה כיוון, באיזה מרחק, ומהי צורתם של הגופים סביבם. שיטת התמצאות זו נקראת איכון הד (אקולוקציה; Echolocation).

האויבים העיקריים של הדולפינים הם הכרישים, ולעתים הם נושאים צלקות המתעדות מפגש עם כריש. גם הקטלנים, שכאמור הם ממשפחת הדולפיניים, אולם ההתייחסות העממית אליהם היא כאל לווייתנים ("Killer whale"), שמהירות השיוט שלהם גבוהה משל הדולפינים, טורפים לעתים

תמונות: